Investorite käitumine on aja jooksul muutunud, kuid kas see tähendab, et pikaajalise strateegia "osta ja hoia" tasuks nurka visata?

- Investor Toomas.
- Foto: Anti Veermaa
Aktsiaturud on koht, kus ristuvad paljude inimeste huvid ja kes kõik üritavad seda suurt kaalukaussi kuidagi enda kasuks kallutada. Sõltuvalt strateegiast ja käitumisest saab investoreid liigitada ka loomade järgi nagu näiteks pullid, karud, sead, kanad, hundid, hirved jne.
Kui pullid on need, kes panustavad aktsiaturgude tõusule, siis karud langusele. Kanad on need, kes kardavad riske võtta ja raha kaotada. Sead seevastu otsivad lühiajalisi ja suuri teenimisvõimalusi. See toob kaasa tavaliselt selle, et nad ostavad vihjete järgi, tegemata põhjalikku analüüsi ning suhtudes ise seejuures oma investeeringusse emotsionaalselt.
Üks strateegia algusest peale
Olen enda käitumiselt olnud aktsiapull ning kasutanud passiivset strateegiat "osta ja hoia" juba alates 2002. aastast. Portfelli väärtus on selle ajaga kasvanud 60 000 eurolt 230 000 euroni.
Mõni aasta tagasi avanes mul võimalus kohtuda Tallinnas Nasdaqi juhi Robert Greifeldiga. Nasdaq on USA suurim elektroonilisel kauplemisel põhinev börs ning kelle teise, kui mitte Greifeldi enda käest uurida, mis strateegiaid on investorid üha rohkem omaks võtmas.
Greifeld ütles, et strateegia "osta ja hoia" on hääbumas, kuna turgudel on üha rohkem hakatud kasutama erinevaid kauplemisalgoritme ja –tehnoloogiaid. Minus tekitas see mõnevõrra kõhklust, kuna olen juba aastaid ühest ja samast strateegiast kinni hoidnud. Kas peaksin oma strateegiast loobuma ja üritama kasumit teenida igalt börsi tõusult ja languselt?
Kindlasti mitte, sest börsil on võimatu tabada ära igat tõusu ja mõõna. Kauplemisalgoritmide kasutamine võib ratsionaalse investori veel rohkem segadusse ajada, kuna siis teeb mõttetöö tema eest ära hoopis programm. Ja kui päevas teha kümneid tehinguid, hävitavad ka aktsiatehingute teenustasud portfelli väärtust ajapikku. Lisaks on päevakauplemine üsnagi närvesööv ja kasumit teenivad vähesed.
Buffett eeskujuks
Kõige edukam ja kuulsaim "osta ja hoia"-strateegia pooldaja on väärtusinvestor Warren Buffett, kes on üks rikkamaid inimesi maailmas. Buffett on ka öelnud, et tahaks hoida aktsiaid igavesti.
Iga investor peaks strateegia välja töötama vastavalt oma vajadusele ja võimalustele. Kuna minu igapäevatöö kuulub ettevõtluse valdkonda ning ma pole investor, on strateegia "osta ja hoia" mulle sobiv. Aktsiate päevased kõikumised mind ei heiduta ja tõtt-öelda ega eriti huvita ka. Kõige rohkem pööran ma tähelepanu ettevõtete majandustulemustele ja põhinäitajatele.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!